Презентація виставки Ігоря Лозов’юка «Голос у мовчанні»

2 листопада о 12:00 в ТРЦ «Ð—ЛАТА ПЛАЗА»

презентація виставки Ігоря Лозовюка «Ð“олос у мовчанні»

 

Про автора:

 

Ігор Дмитрович Лозов’юк народився в 1917 Ñ€. у селі Хотин колишнього Дубенського повіту Волинської губернії (тепер Радивилівський район) у сім’Ñ— священика. Ð’ 1932–1935 рр. навчався у польській гімназії м. Дубно. Ð’ 1936–1939 Ñ€Ñ€. – студент богословського, а згодом (з 1938 Ñ€.) також історичного факультету Варшавського університету. Навчання обірвала війна. Ð’ 1941 Ñ€. мобілізований до Червоної армії. Із початком німецько-радянської війни, як Ñ– більшість жителів Західної України, підпадає під демобілізацію та отримує направлення у так звану трудармію. Наприкінці війни, у 1944 Ñ€. виявив бажання іти добровольцем на фронт. Дійшов до Чехословаччини, був поранений у Ð½Ð¾Ð³Ñƒ та демобілізувався в 1945 Ñ€.

 ÐŸÐ¾Ð²ÐµÑ€Ð½ÑƒÐ²ÑÑ до батьків у Хотин та знову став вчителювати. Працюючи у школі, познайомився з Ð¼Ð°Ð¹Ð±ÑƒÑ‚ньою дружиною Ганною Пилипівною Завадською, з якою одружився у 1946 Ñ€. Через рік у подружжя народився син Ростислав. Але через два місяці після його народження Ганну Пилипівну репресували за зв’язки з УПА, Ñ– Ð²Ñ–дправили у заслання, з якого вона повернулася аж у 1956 Ñ€. Ігоря ж на 10 років заслали в Омську область (с. Паутовка) на поселення, де він спочатку працював по догляду за худобою на фермі, а через рік-півтора освоїв якусь ділянку бухгалтерської роботи Ñ– згодом навіть виконував обов’язки головного бухгалтера великого радгоспу. Коли сину виповнилося 6 років, радянська влада дозволила йому переїхати до батька. Тут, у Ð¿Ñ–вденно-західному Сибіру, відбулося їхнє знайомство.

Коло захоплень Ігоря Лозов’юка повністю важко окреслити. Він вільно володів французькою, чеською, німецькою Ñ– польською мовами, колекціонував марки, картинки з конвертів, репродукції творів образотворчого мистецтва, перемальовував орнаменти з Ð½Ð°Ñ€Ð¾Ð´Ð½Ð¸Ñ… вишиванок, збирав й самі узори та традиційні костюми, мав велику колекцію кактусів у себе вдома. Особливу любов плекав до книг Ñ– Ð¿Ð¾Ð¿Ð¾Ð²Ð½ÑŽÐ²Ð°Ð² бібліотеку видань різних країн, у тому числі й рідкісних. За роки зібрав великий архів (понад 1000 формулярів) даних по історії Дубна. Протягом 1980 – початку 90-Ñ… рр. опублікував низку статей та брошури з історії Дубна.

Захоплення фотографією прийшло із юнацьких років. На велосипеді під час канікул він об’їздив чи не весь Дубенський повіт та навіть деякі райони Волинського Полісся, фотографуючи пейзажі, поселення, людей. Користувався довоєнною моделлю фотоапарата. Під час заслання в Сибіру мав уже радянський «Ð—орький» післявоєнного виробництва. Мріяв про Зеніт, який зміг собі дозволити в кінці життя. Постійно експериментував із світлофільтрами, різними видами фотопаперу, макрокільцями, реактивами, шукав цікаві перспективи. За своє життя зібрав багато альбомів авторських фотографій, які сьогодні зберігаються у Державному історико-культурному заповіднику м. Ð”убно. При житті Ігоря Лозовʼюка, його роботи не виставлялися, тому запропонована підбірка – перша авторська фотовиставка приурочена 100-річчю з дня народження.

Назва «Ð“олос у мовчанні» несе у собі два послання. Перше – голос людини здатен звучати Ñ– після Ñ—Ñ— смерті невизначений час. Друге – у мовчанні оточуючого світу зауважується його невимовний зміст, з якого твориться колір Ñ– звук. Тому спочатку – дивитися, мовчати Ñ– слухати.  

 

  Організатори: Дубенський державний історико-культурний заповідник

                          Студія «Ð£ фарватері істин»

 

Тел. для інформації: 097-770-7506, 097-116-4539

 

Запрошуємо на виставку та висвітлення події!